روزشمار ظهور

دلنوشته" ايام مذهبي‌ "

شان نزول سوره هل اتی

بسم رب المهدی

انفاق، ایثار، سخاوت و جود علی(ع) زبان‌زد خاص و عام و حتی دشمنان آن حضرت است. آیات قرآن کریم همچون آیه ولایت و نیز سوره مبارکه "هل اتی" گواه انفاق، ایثار، سخاوت و جود علی(ع) و خانواده بزرگوارش است و گوهر انفاق و ایثار آنان عشق آنان به خدای متعال است. 25 ذی الحجه مصادف با نزول آیه هل اتی . آیه‌ای که خداوند در آن می‌فرماید:

 «وَ یُطعِمُونَ الطَّعامَ عَلی حُبِّهِ مُسکیناً وَ یَتیماً وَ اَسیراً اِنَّما نُطعِمُکُم لِوَجهِ اللهِ لا نُریدُ مِنکُم جَزاءً وَ لا شُکُورًا»، «و طعام را در حالی که خود دوستش دارند به مسکین، یتیم و اسیر می‌خورانند جز این نیست که شما را برای خدا اطعام می‌کنیم و از شما نه پاداشی می‌خواهیم نه سپاسی»

ابن عباس مى‌گوید: "حسن و حسین(علیهما السلام) بیمار شدند، پیامبر(ص) با جمعى از یاران به عیادتشان آمدند و به على (ع) فرمودند: «اى ابوالحسن! خوب بود نذرى براى شفاى فرزندان خود مى‌کردى.» على(ع)، فاطمه(س) و فضه که خادمه آن‌ها بود، نذر کردند که اگر آن‌ها شفا یابند، سه روز روزه بگیرند.

چیزى نگذشت که هر دو شفا یافتند، درحالى که از نظر مواد غذایى دست خالى بودند. على(ع) سه مَن جو قرض نمود و فاطمه(س) یک سوم آن را آرد کرد و سه قرص نان برای افطار سه روزشان تهیه کرد. هنگام افطار مسکینی بر در خانه آمد و گفت: «السلام علیکم یا أهل بیت محمد(صلى الله علیه وآله)؛ سلام بر شما اى خاندان محمد! مستمندى از مستمندان مسلمانان هستم، غذایى به من بدهید.» آن‌ها همگى مسکین را بر خود مقدم داشتند و سهم خود را به او دادند و آن شب جز آب ننوشیدند.

روز دوم را همچنان روزه گرفتند و موقع افطار وقتى که غذایى را آماده کرده بودند(همان نان جوین) یتیمى بر در خانه آمد، آن روز نیز ایثار کردند و غذاى خود را به او دادند. (باز با آب افطار کردند و روز بعد را نیز روزه گرفتند) در سومین روز اسیرى به هنگام غروب آفتاب بر در خانه آمد، باز سهم غذاى خود را به او دادند. هنگامى که صبح شد؛ على(ع) دست حسن و حسین(علیهما السلام) را گرفته بود، خدمت پیامبر آمدند، وقتى پیامبر آن‌ها را مشاهده کردند؛ دیدند که از شدت گرسنگى مى‌لرزند. فرمودند "این حالى را که در شما مى‌بینم براى من بسیار گران است"، سپس برخاستند و با آن‌ها حرکت کردند. هنگامى که وارد خانه فاطمه(س) شدند، دیدند در محراب عبادت ایستاده در حالى که از شدت گرسنگى شکم او به پشت چسبیده و چشم‌هایش به گودى نشسته، پیامبر(ص) ناراحت شدند، در همین هنگام جبرئیل نازل شد و گفت: « ای محمد، آنچه را خداوند برای تو در باره اهل بیت مهیا ساخته است، بگیر.»
پیامبر فرمود:« چیست؟ »
جبرئیل آیات آغازین سوره‌ی « هل اتی » را قرائت کرد تا رسید به آیه « انّ هذا کان لکم جزاء و کان سعیکم مشکورا
در روایتی دیگر که جبرئیل در روز چهارم با ظرفی پر از گوشت فرود آمد. اهل بیت از آن خوردند تا سیر شدند ، ولی چیزی از غذا کاسته نمی شد.

کلیه مفسرین از سنی و شیعه گفته‌اند که سوره «هل اتی» در شان علی بن ابیطالب علیه السلام در مثل امروزی که روز 25 ذیحجه است نازل شده است. اگر در سراسر قرآن دقت شود درباره کسی از اصحاب پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم یک چنین مدحی از جانب خدای تعالی گفته نشده است. در آیات سوره «هل اتی» عصمت علی بن ابیطالب علیه السلام و برتری آن‌ حضرت بر سایر اصحاب به وضوح برای کسانی که اهل تدبر و تفکر و تعقل‌اند دیده می‌شود.


 


برچسب‌ها: حدیث عشق
[ یکشنبه ٢٢ آذر ۱۳۸۸ ] [ ٦:۱٦ ‎ب.ظ ] [ هم عهدان منتظر ] [ نظرات () ]
پاتوق عمارها ، اخبار ، صالحون