روزشمار ظهور

دلنوشته" ايام مذهبي‌ "

شیدای ولایت

بسم رب المهدی 

 

با اینکه اهل مدینه بود و دلبسته شهر نبی اما علاقه مندی او به علم حدیث او را به نیشابور کشاند و در آنجا اقامت گزید. و در هنگام ورود مولایش علی بن موسی رضا در نیشابور به سر می برد. و از همان زمان بود که تاج خادمی خورشید هشتم را با افتخار بر سر نهاد و به همراه امامش راهی طوس شد. عاشق و شیدای اهل بیت بود. خودش به امام رضا علیه السلام گفته بود: " من به ولایت شما اقرار دارم."

گاهی احادیثش بوی محبت اهل بیت علیهم السلام را داشت به همین دلیل در تعریف او اینگونه می گفتند: ابا صلت مرد راستگو و مورد اطمینان است اما تنها عیبی که دارد شیعه و دوستدار آل رسول است. و در نظر بعضی دوستی اهل بیت تنها عیب او بود. حال اینکه این بالاترین افتخاری است که وی به آن می بالید.

ابا صلت مورد عنایت امام رضا علیه السلام بود. آخر امام او را خیلی دوست می داشت همیشه در پیشبرد محافل و مجالس او را با خود به همراه می برد و برای تربیت شخصیت ایمانی اش گاه گاهی به او تذکراتی نیز می داد. او هم تا آخرین لحظه ی زندگانی امام رضا علیه السلام از ایشان جدا نشد و تنها راوی حدیث غم انگیز شهادت امام گشت.

و سرانجام پس از سالهای پرافتخار خدمت به خورشید هشتم در سال 207  دار فانی را وداع گفت و دوستداران علم و حدیث را داغدار نمود.

 

 


برچسب‌ها:
[ سه‌شنبه ۱٤ مهر ۱۳۸۸ ] [ ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ ] [ هم عهدان منتظر ] [ نظرات () ]
پاتوق عمارها ، اخبار ، صالحون