روزشمار ظهور

دلنوشته" ايام مذهبي‌ "

شهید محراب

بسم رب الشهداء والصدیقین


نشود زمزمه خون شهیدان خاموش سوز عرفانی این نغمه زسازی دگر است

دهم رمضان المبارک هر سال که فرصت سبز بهار قرآن و هنگامه گل افشان رحمت وبرکت و قدر واحسان و اخلاص است یادآور شهادت بزرگ مردی از دیار دارالعباده این سرزمین ، وفاداری با ایمان و سداد است. شهید محراب حضرت آیت ا... صدوقی انسانی چند بعدی ، متعالی و عاشق و وارسته و اندیشمندی بود که از استوانه‌های انقلاب اسلامی محسوب می‌شد و نقش والای او در پیروزی انقلاب اسلامی در کنار بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی «ره» نفشی کلیدی ، حساس و قابل توجه بود.
او همراه امام ، همدل رزمندگان ، انیس درماندگان و آسیب دیدگان و پشتوانه بزرگ ایثارگران و بسیجیان دردوران دفاع مقدس بود و همواره خاطرات اخلاص و ارادت ، بلند نظری و همت وایثار و دفاع آگاهانه او از اصل مترقی ولایت فقیه در زمان تدوین قانون اساسی در صفحات پرافتخار تاریخ انقلاب چون صدای سخن عشق به یادگار خواهد ماند.

اندکی از ایشان :

آیت‌الله شیخ محمد صدوقی در سال ‪ ۱۲۸۸‬هجری شمسی در خانواده‌ای روحانی و دینی در یزد متولد شد.

وی در سال ‪ ۱۳۰۹‬هجری شمسی به همراه خانواده خود برای فراگیری علوم الهی به قم رفت و از محضر بزرگانی چون آیت‌الله حاج عبدالکریم حائری وحضرت امام خمینی(ره) بهره‌مند شد.

وی پس ازتکمیل مبانی علمی و فقهی خود در حوزه و در کنار مبارزه با رژیم ستمشاهی به تربیت طلاب علوم دینی پرداخت.

شهید صدوقی در سال ‪ ۱۳۳۰‬به پیشنهاد امام راحل و به درخواست عده کثیری از مردم یزد برای بارور کردن زمینه‌های انقلاب به زادگاهش برگشت.

وی در طول نهضت اسلامی بعنوان یار صدیق رهبری، نهضت اسلامی ایران را در یزد به عهده گرفت و با تمام توان در راه انجام این وظیفه خطیر کوشید.

ارزنده‌ترین خصلتهای شهید صدوقی تواضع و توجه خاص وی نسبت به محرومان و مستضعفان،معنویت و روحانیت بی‌نظیر،اطاعت همه جانبه از رهبر و عشق و ارادت به رزمندگان اسلام و حضور در عملیات آنان بود.

حجت‌الاسلام معزالدینی درخصوص مهدویت در افکار و اندیشه‌های شهید صدوقی گفت: شهید صدوقی در کمتر اعلامیه و سخنرانی بود که نام مبارک حضرت ولی عصر(عج) را نبرد و برای فرج ایشان دعا نکند و به این وسیله به مردم نشان می‌داد که همیشه به حضرت ولی عصر(عج) توجه داشته باشند و بدانند که وظیفه اصلی آنها در زمان غیبت، دعا برای فرج آن حضرت است و حتی هنگامی که می‌خواستند رمز عملیات خرمشهر را بدهند ابتدا دعای عظم‌البلاء را قرائت نمودند.

حضور همه جانبه توام با سازش ناپذیری درصحنه مبارزه با طاغوت ستمشاهی و هوشیاری و روشن بینی‌های خاصی در سخت‌ترین شرایط انقلاب و اتخاذ مواضع سریع در مقابل دشمنان انقلاب از دیگر خصلتهای بارز این مرد بزرگ بود.

آیت‌الله صدوقی سرانجام در ‪ ۱۱‬تیرماه ‪ ۶۱‬پس از ادای نماز جمعه در مسجد ملااسماعیل این شهر، هدف حمله ناجوانمردانه منافقان کوردل قرار گرفت و به شهادت رسید.


برچسب‌ها: تقویم تاریخ
[ جمعه ۱٠ تیر ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:۱٥ ‎ب.ظ ] [ هم عهدان منتظر ] [ نظرات () ]
پاتوق عمارها ، اخبار ، صالحون