روزشمار ظهور

دلنوشته" ايام مذهبي‌ "

ربیع الاول

بسم رب المهدی

ربیعان :
گرفته شده از رباعت به معنی شکفتگی یا براعت به معنی نشان است، بنا به قلب مکانی . گویا تسمیه این دو ماه در اول بهار واقع شده که این معنی در آن یافت شده ؛ عرب در نقل لغت به عربی هر حالت که در آن وقت بوده ، در تسمیه ماه منظور داشته‌اند.
شب اول ربیع الاول ، امیرالمؤمنین علی (ع) در رختخواب پیغمبر (صلی ا... علیه و آله) خوابید و رسول خدا در آن شب از مکه هجرت به مدینه نمود و سه شب و سه روز در غار ثور مخفی بود .
حضرت علی (ع) جان خود را فدای جان شریف پیامبر (ص) نمود و در جای آن حضرت خوابیده از شمشیرهای قبایل مشرکین پروا نکرد و فضل خود و مواساه و برادری خود را با حضرت رسول (ص) بر جمیع عالم ظاهر گردانید و آیه کریمه « و من الناس من یشری نفسه ابتغاء مرضات ا...» در شأنش نازل شد .
روز اول : علماء گفته‌اند مستحب است که برای تشکر نعمت سلامتی رسول خدا و امیرالمؤمنین ( ع) روزه بدارند و زیارت آن دو بزرگوار در این روز مناسبست .
روز هشتم : سنه دویست و شصت شهادت حضرت امام حسن عسکری (ه) واقع شده و حضرت صاحب الامر (ص) به منصب جلیل امامت فایز گردیده مناسب است آن دو بزرگوار در این روز زیارت کردن .
روز نهم : روز عید بزرگ و روز عید بقراست و از برای آن شرح بزرگی است که در جای خود ذکر شده و روایتی نقل شده که هرکه در این روز چیزی انفاق کند گناهانش آمرزیده شود و گفته‌اند که مستحب است در این روز اطعام برادران مؤمن و خشنود گردانیدن ایشان و توسعه دادن در نفقه و پوشیدن جامه‌های نو و شکر و عبادت حقتعالی کردن و این روز روز برطرف شدن غمها است و روز بسیار شیرینی است و چون روز هشتم ماه شهادت امام حسن عسکری (ع) بوده این روز روز اول امامت حضرت صاحب الزمان ( ارواحنافدا) مزید شرافتش خواهد بود .
روز دهم : این ماه عبدالمطلب ، جد رسول خدا وفات کرد و آن حضرت در آن وقت، هشت ساله بود و در مثل همین روز خدیجه کبری را به عقد خود درآورده است .
روز دوازدهم : بقول جناب کلینی و مسعودی و مشهور عامه ولادت باسعادت حضرت رسول (ص) است و مستحب است در آن دو رکعت نماز در رکعت اول بعد از حد سه مرتبه قل یا ایها الکافرون و در دوم سه مرتبه توحید و در این روز نیز آن حضرت به مدینه ورود فرموده و شیخ فرموده که در مثل چنین روز از سنه 132 دذولت بنی مروان منقضی شد .
روز چهاردهم : سنه 64 هجری یزیدبن معاویه ( علیه اللعنه) بدرکات جحیم شتافت و در اخبار الدول است که یزید بمرض ذات الجنب در حوران از دنیا رفت و جنازه‌اش را بدمشق آوردند و در بابا صفیر او را دفن کردند و قبرش اینک مزبله می‌باشد و سنش به 37 رسیده و خلافتش 3 سال و 9 ماه طول کشید .
شب هفدهم : شب ولادت حضرت خاتم الانبیاء صلوات ا... علیه و شب بسیار مبارکیست که سید نقل کرده که در مثل چنین شب نیز قبل از هجرت به یکسال معراج آن حضرت بوده است .
روز هفدهم : بنابر مشهور بین علماء امامیه روز ولادت با سعادت حضرت خاتم الانبیاء محمدبن عبدا... (ص) است و معروف آنست که ولادت باسعادت حضرت محمد (ص) در مکه معظمه در خانه خود آن حضرت واقع شده در روز جمعه در وقت طلوع فجر در عام الفیل در ایام سلطنت انوشیروان عادل و نیز در این روز شریف سنه 83 ولادت حضرت امام جعفر صادق (ع) واقع شده و باعث مزید فضل و شرافت این روز گردیده و بالجمله این روز، روز بسیار شریفی است و از برای آن چند عملست .
اول : غسل ، دوم : روزه و از برای آن فضیلت بسیار است و روایت شده که هرکه این روز را روزه بدارد ثواب روزه یکسال ، خدا برای او بنویسد و این روز یکی از آن چهار روز است که در تمام سال بفضیلت روزه ممتاز است . سوم : زیارت حضرت رسول (ص) از نزدیک و دور ، چهارم : زیارت امرالمؤمنین (ع) بهمان زیارتی که حضرت صادق (ع) کرده و تعلیم محمدبن مسلم فرموده ، پنجم : در وقتی که روز بلند شود دو رکعت نماز کند در هر رکعت بعد از حمد ده مرتبه انا انزلنا و ده مرتبه توحید بخواند و بعد از سلام در مصلای خود بنشیند و این دعا بخواند . « اللهم انت حی لا تموت الخ » و این دعای مبسوطی است و چون سندش را منتهی به معصوم ندیدم مراعات اختصار را اهم دیدم هرکه طالب است روج بزاد المعاد نماید . ششم : آنکه مسلمانان این روز را تعظیم بدارند و تصدق و خیرات بنمایند و مؤمنین را مسرور کنند و به زیارت مشاهد مشرفه روند و سید در اقبال شرحی از لزوم تعظیم این روز ذکر نموده و فرموده که من یافتم طایفه نصاری و جمعی از مسلمین را که تعظیم بزرگی از روز ولادت عیسی (ع) می نمایند و تعجب کردم که چگونه مسلمانان قانع شدند که روز مولود پیغمبرشان که اعظم از همه پیغمبرانست باین مرتبه از تعظیم باشد که ادون از تعظیم نصاری است مولد عیسی (ع) را .

مفاتیح الجنان – شیخ عباس قمی


برچسب‌ها: اعمال ماه های قمری
[ شنبه ٢ بهمن ۱۳۸٩ ] [ ٩:۱٠ ‎ق.ظ ] [ هم عهدان منتظر ] [ نظرات () ]
پاتوق عمارها ، اخبار ، صالحون