روزشمار ظهور

دلنوشته" ايام مذهبي‌ "

عید سعید قربان

بسم رب المهدی

ذی‌الحجه بسان همیشه بر خود می‌بالد. گویی سرزمین مکه خود را آذین می‌بندد برای پذیرایی از امان خود. چادرهای چشم انتظار عرفه به یاد مولای غریبشان برافراشته می‌گردند و منادی عشق آماده‌ی پذیرش قربانی. مسلمانان به رسم دیرینه، همپای با ابراهیم خلیل (ع) و اسماعیل ذبیح (ع)، به یاد حج‌الوداع نبی با دیدگان اشکبار از ذبح عظیم با توشه‌ی الهی آماده سفر گشتند.

انگار آسمان هم در انتظار بود تا اللهم لبیک.... زمینیان بی‌شنود لبیک یار نباشد و عرفه‌ی حاجیان بی‌ظهور او نماند. احرام‌شدگان هم عهد با یک‌دیگر راهی می‌شوند. تقویم عشق ورق می‌خورد و انگار کسی از درون فریاد بر می‌آورد ای صد دله؛ دل یک دله کن و همراه با زائران حریم الهی به میزبانی یگانه آسمان‌ها و زمین راهی شو.

عرفه؛ روز دعا و سرزمین عرفات موعد معرفت و آگاهی. ماندن برای تفکر و آماده شدن قلب. صحرای عرفات در انتظار ندای دلنشین قرآن« یوم ندعوا کل اناس بامامهم» و منتظران در امید پیوستن حقیقی به خیال یاران امام خویش.

مشعر؛ ورود به حرم الهی؛ وزش نسیم رأفت مولا و توشه‌گیری منتظران برای مبارزه‌ی فردا، تا گاه دریافت خلعت قبول.

منای عشق؛ شاهد آدمیانی آسمانی؛ که با مشت‌هایی پر از سنگ به جنگ با دشمنان خویش می‌شتافتند و قربانگاه، موعد گذشتن از تمنای دل در راه خواسته‌های دین می‌گردد. با فدا شدن نفس و تعلقات دنیایی به وسیله خنجر اراده و پیروزی در جهاد اکبر.

و دهم ذی‌الحجه، جلوه‌گاه تعبد و تسلیم ابراهیمیان حنیف، موسم رهایی و پیوستن و شاهد صدق در گفتار و کردار و ادعا در عمل، فصل قرب یافتن و عید به شکرانه پیروزی در میدان خودسازی، بارهایی از تعلقات در پیش پای اراده‌ی الهی و چه شیرین است هدیه الهی؛ در هنگامه‌ای که پاسخ چنین هستی بشارت دیدار یار و فبض حضور باشد. که زمینه‌سازان ظهور آن پارسایان استوار تنها مستحق چنین ارمغانند.

                                                                                                                                      به امید ظهور


برچسب‌ها: مناسبتی
[ سه‌شنبه ٢٥ آبان ۱۳۸٩ ] [ ۳:٢۳ ‎ب.ظ ] [ هم عهدان منتظر ] [ نظرات () ]
پاتوق عمارها ، اخبار ، صالحون