روزشمار ظهور

دلنوشته" ايام مذهبي‌ "

بخوان به نام خوبی ها

بسم رب المهدی 

ای سینه ی مجروح ما مجروح طول غیبتت

در بعثت جدت همه چشم انتظار بعثتت

خورشید مکه کی رسد صبح طلوع نهضتت

بت های عالم بشکند با دست عزم و همتت

 

سلام بر مبعث، پیام خیزش انسان، از خاک تا افلاک!

سلام بر مبعث، انفجار نور و ظهور همه ارزش‏ها در صحنه حیات بشر!

بعثت پیامبر اکرم(ص) مبارک باد


برچسب‌ها: مناسبتی, مبعث پیامبر اکرم(ص)
[ دوشنبه ٢٩ خرداد ۱۳٩۱ ] [ ۸:٠٠ ‎ق.ظ ] [ هم عهدان منتظر ] [ نظرات () ]
سیزده رجب

بسم رب المهدی

بزرگی این روز به خاطر ولادت خاتم الاوصیاء و سرور اوصیاء برادر رسول، همسر بتول و شمشیر کشیدۀ خدا، امیرالمؤمنین(ع) می باشد. و عقل حکم به مقام بسیار بزرگ این روز میکند که با هیچ زبان و قلمی نمی توان آن را بیان نمود. حق اوقات و روزها و بزرگی آن را با مقدار ظهور الطاف خدا در انها اندازه گیری می شود.

نور ولایت خاتم اولیاء که شرط و رکن ایمان بلکه روح و خود ایمان و مانند جزء آخر علت تامّه ایمان و اسلام است در این روز ظاهر شد. و این نعمتی است که عقل های معمولی نمی توانند ارزش آن را درک کنند. زیرا نمی توانند همۀ نور و کرامت و درجات قرب سرای جاوید آخرت و لذت لقاء و همنشنی با ساکنین « ملأ اعلی » و تمام نعمت های سرای باقی را که خداوند آنها را برای اهل ولایت و ایمان آماده نموده است را بفهمند.
در شبهای ایّام البیض نمازی را که در آن سورۀ یس، تبارک و قل هو الله احد خوانده می شود بخواند. این نماز در اقبال « احمد بن ابی الضیا » از امام صادق(ع) روایت شده و فضیلت زیادی نیز برای آن نقل شده است.

و بهتر است در دو شب اول ایام البیض بعضی از نمازهای مختصری را که برای این دو شب روایت شده است، خوانده و در شب پانزدهم نمازی را که در اقبال از امام صادق(ع) روایت شده است بخواند. امام صادق(ع) فرمود:« در شب نیمه رجب، دوازده رکعت نماز می خوانی، در هررکعت حمد و سوره ای خواندهو موقعی که از نماز فارغ شدی سوره حمد، معوذتین، اخلاص و آیة الکرسی را هرکدام چهار بار می خوانی و بعد از آن چهار بار میگویی: سبحان اللهِ و الحمدللهِ و لا اله الا اللهُ و الله اکبر. سپس می گویی: اللهُ اللهُ ربّی و لا أشرکُ به شیئاً ماشاءَاللهُ و لا قوةَ إلّا باللهِ العلّیِ العظیم. »
اگر توفیقی بود در شب سیزده و چهارده ماه نیز به عبادات همیشگی خود اضافه کرده و همانگونه که درباره احیای شب اول گفتیم، بخاطرمراقبت این شب را تا صبح به عبادت بپردازد و سه روز«ایام البیض» را روزه بگیرد.1            

١. المراقبات، آیت الله حاج میرزا جواد ملکی تبریزی، ص43


برچسب‌ها: اعمال ماه های قمری, 13 رجب, ولادت امام علی(ع)

ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱٥ خرداد ۱۳٩۱ ] [ ٦:۳٦ ‎ب.ظ ] [ هم عهدان منتظر ] [ نظرات () ]
امام عشق (ویژه نامه 14 خرداد)

بسم رب المهدی

رحلت کبیر انقلاب

برای بزرگنمایی روی عکس کلیک کنید

عجب سکوت سهمگینی! جماران غرق در ماتم چشمانش را به صندلی سفید دوخته است. او که دیوارهای آجرنمایش به کاخهای منقش شده فخر فروشی می کرد اکنون در غربت خویش می گرید. مدینه ی ایران در ماتم است و چشمه های اشک از دیدگان امت عاشق جاری است.

آری! بار سنگینی بر دل ها نهاده می شود و فرزندان در سوگ پدر خویش می نشینند.

اماما! گرچه امروز نقاب در خاک کشیدی و روح ملکوتی ات به آسمانها پر کشید اما این انقلاب از راه و کلام تو مشعلی بر افروخت تا امروزش روشن بماند، و اگر چه با نبودنت ثانیه ها رنگ ماتم گرفت اما ای امامم! پس از تو پروانگان سوخته دل و شکسته بال بر گرد خلف صالح تو به طواف عشق خواهندپرداخت ، و پرچمی که تو برافراشتی به دوش علمدار رشید از نسل حسین فاطمه علیه السلام خواهند سپرد.

تو ای عزیز دل ها و دلسوز عاشقان! حال که وجود مطهرت به معراج لقای معبودت پر کشید،و ما را در شب بی سحر جدایی تنها گذاشت  دعاکن، دعاکن که امید ها ونوید های گذشته و آینده تو ما را مطیع هارون زمان قرار دهد، تا اینکه مصحف شریف انقلاب مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف را پس از اربعین غیبتش ببینیم و در کوه طور کشورمان چشم هایمان را به دیدار رویش منور سازیم.


برچسب‌ها: مناسبتی, 14 خرداد, رحلت رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی(ره)
[ یکشنبه ۱٤ خرداد ۱۳٩۱ ] [ ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ ] [ هم عهدان منتظر ] [ نظرات () ]
ولادت امام جواد(ع)

بسم رب المهدی

ولادت امام جواد(ع) 

 

شادیم که قلب شیعه شاد است امشب        کار همه بـــــر وفق مـــراد است امشب

درهاى بهشــــــت آرزو باز شــــده است         چون شام ولادت جـــــــواد است امشب

 

امام محمد تقی (علیه‌السلام) می‌فرمایند:

سه چیز است که هر کس آن را مراعات کند، پشمیان نگردد:

1. اجتناب از عجله

2. مشورت کردن

3. و توکل بر خدا در هنگام تصمیم گیری.

(مسند الامام الجواد، ص 247) 


برچسب‌ها: ولادت, ولادت امام جواد(ع)
[ جمعه ۱٢ خرداد ۱۳٩۱ ] [ ۱۱:٤٥ ‎ق.ظ ] [ هم عهدان منتظر ] [ نظرات () ]
امام نقی(ع)

بسم رب المهدی

imam naghi 


برچسب‌ها: امام نقی(ع), امام علی النقی(ع), emam naghi, imam naghi
[ دوشنبه ۸ خرداد ۱۳٩۱ ] [ ۱۱:۱٢ ‎ب.ظ ] [ هم عهدان منتظر ] [ نظرات () ]
دعای امام علی النقی (ع)

بسم رب المهدی

امام دهم شیعیان حضرت هادی(ع) این دعای نورانی را عرضه داشتند:

یا عُدَّتى عِندالعُدَد وَ یَا رَجَائِى وَ الْمُعْتَمَدُ وَ یَا کهفى وَ السَّنَدُ وَ یَا وَاحِدُ وَ یَا أَحَدُ وَ یَا قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدُ أَسْئَلَکَ اللَّهُمَّ بِحَقِّ مَنْ خَلَقْتَهُ مِنْ خَلْقِکَ وَ لَمْ تَجْعَلْ فِى خَلْقِکَ مِثْلَهُمْ أَحَداً انَّ تُصَلَّى عَلَیْهِمْ وَ انَّ تَفْعَلْ بِى (کَذَا وَ کَذَا)

ترجمه دعا:
اى ذخیره من بهنگام شمارش ذخیره ها و اى امید من و تکیه گاهم و اى پناهگاه و ملجاءام اى یکى و اى یکتا و اى قل هو الله احد خدایا ازتو مى خواهم به حق کسانى که خلقشان کردى و احدى از خلقت همسان ایشان نیست اینکه برایشان درود فرستى و براى من (فلان حاجت) را برآورى.

أمالى شیخ طوسى: ج 1،ص 291، مدینة المعاجز: ج 7، ص 436، ح 2437، بحارالا نوار: ج 50، ص 127، ح 5.


برچسب‌ها: شهادت, شهادت امام هادی(ع), شهادت امام علی النقی (ع)
[ جمعه ٥ خرداد ۱۳٩۱ ] [ ٩:٠٥ ‎ب.ظ ] [ هم عهدان منتظر ] [ نظرات () ]
اعمال لیلة الرغائب

"بسم رب المهدی"

از پیامبر اکرم(ص) روایت شده است که فرمودند: از اولین شب جمعه در ماه رجب غافل نشوید.
زیرا شبی است که فرشتگان آن را « لیلةالرغائب » می نامند. این نامگذاری به این جهت است که هنگامی که یک سوم از شب گذشت هیچ فرشته ای در آسمانها و زمین نمی ماند مگر اینکه در کعبه و اطراف آن جمع می شوند. آنگاه خداوند به طور غیر منتظره ای بر آنان وارد شده و می فرماید:« ای فرشتگانم! هرچه میخواهید از من درخواست کنید. فرشتگان عرض میکنند: حاجت ما این است که از روزه داران رجب درگذرید.
خداوند می فرماید: این کار را انجام دادم. – بهتر است کسی که این حدیث را می شنود،‌در این شب، زیاد بر فرشتگان صلوات فرستاده تا تکلیفی را که آیه ی تحیّت(1) به عهده ی ما گذاشته به اندازه ی توانایی انجام داده باشد.-
سپس رسول خدا(ص) فرمودند: کسی که روز پنج شنبه ی اول رجب را روزه گرفته و سپس بین نماز مغرب و عشا دوازده رکعت نماز به جا آورده، هردو رکعت به یک سلام، و در هر رکعتی سوره فاتحه1بار،انّا انزلناه3بارو قل هو الله را 12 بار خوانده،‌و هنگامی که نماز تمام شد، 70 بار بر من(با این الفاظ) صلوات بفرستد: اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله، و سپس سجده کرده و در سجده 70 بار بگوید: سبّوحٌ قدّوسٌ ربّ الملائکةُ و الروحُ؛ و سپس سر خود را بلند کرده و بگوید: ربّ اغفر و ارحم و تجاوز عمّا تعلم إنّک أنت العلی الاعظم.
آنگاه بار دیگر به سجده رفته و در سجده همان چیزی را بگوید که در سجده اول گفت. سپس حاجت خود را از خدا بخواهد؛ انشالله تعالی برآورده می شود. سپس رسول خدا فرمودند: قسم به کسی که جانم در دست اوست؛ هیچ بنده یا کنیزی -از بندگان و کنیزان خدا- این نماز را به جا نمی آورد، مگر اینکه خداوند گناهان او را می بخشد، گرچه گناهان او مثل کف دریا و به عدد شن و به وزن کوه ها و به عدد برگهای درختان باشد. و در روز قیامت هفتصد نفر از خویشان خود را که همگی سزاوار آتش باشند شفاعت میکنند.
و در شب اول قبر خداوند ثواب آن را به بهترین صورت، با رویی گشاده و خندان و زبانی فصیح برای او می فرستد که می گوید: ای محبوب من! مژده بده؛ از هر سختی نجات پیدا کردی. میپرسد: تو کیستی؟ رویی بهتر از روی تو و بویی به خوشبویی تو به مشامم نرسیده. جواب می دهد: ای محبوب من!‌من ثواب آن نمازی هستم که در فلان شب، فلان منطقه، فلان ماه،‌ فلان سال به جا آوردی؛ امشب آمدم تا حقت را ادا کرده، مونس تنهایی تو بوده و وحشتت را از بین ببرم؛ و زمانی که در شیپور دمیده شود، در عرصه ی قیامت بر سرت سایه افکنم و تو هرگز هیچ خیری را از جانب مولایت از دست نخواهی داد.
1. آیه تحیّت: سوره نساء/86
منبع: المراقبات. آیت الله حاج میرزا جواد ملکی تبریزی(ره)


برچسب‌ها:
[ سه‌شنبه ٢ خرداد ۱۳٩۱ ] [ ۱٠:۱۱ ‎ب.ظ ] [ هم عهدان منتظر ] [ نظرات () ]
نخل‌ها هنوز ایستاده‌اند...

چه روز باشکوهی است سوم خرداد، روزها و شب‌های منتهی به آن، سراسر خاطره و نیایش است و چه باشکوه که نخل‌ها همچنان ایستاده‌اند. نخل‌ها هنوز ایستاده‌اند تا مقاومت را به رخ تاریخ بکشند، کارون همچنان جریان دارد تا رفتن و پیوستن را متجلی سازد.
نخل‌ها هنوز ایستاده‌اند تا ما بدانیم مردان و زنان این سرزمین چگونه از خود عبور کردند...
نخل‌ها بیدارند و از راز و رمز شب، سنگر و سکوت و ستاره می‌گویند، نخل‌ها ایستاده‌اند، خدایا ! فردا چه خواهد شد...
خدایا چه می‌شود اگر خورشید بر سرزمین‌ طلایی "خرمشهر" فرود آید و بر دستان زنان و مردانش بوسه زند، سزاوارست اگر ماه بر پیشانی این سرزمین سجده کند.
خدایا سزاوارست اگر ستاره‌ها یکی یکی بر زمین آیند تا در برابر عظمت فرزندان این خاک کرنش کنند.
روبروی مسجد جامع خرمشهر، ایستاده‌ام چه رازها در خود دارد و چه سکوتی که سرشار از ناگفته‌هاست، چه ایثارها به یاد دارند، احساس می‌کنم دیوارهای مسجد نیز خاضعانه در برابر صبوری دادن سرزمین آتش و خون تعظیم می‌‌کند.
چه عظمت باشکوهی، ‌چه لحظه فراموش‌نشدنی، و چه لبخند زیبایی است که روز و آفتاب بر شهیدان روا می‌دارند. چه زیباست شکوه باران که قامتش را برای شهیدان خم می‌کنند.


برچسب‌ها:

ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ٢ خرداد ۱۳٩۱ ] [ ۱٠:٠٢ ‎ب.ظ ] [ هم عهدان منتظر ] [ نظرات () ]
به سر می پرورانم من هوای حضرت باقر

"بسم رب المهدی" 

به سر می‏ پرورانم من هوای حضرت باقر

به دل باشد مرا شوق لقای حضرت باقر

ز عشقش جان من بر لب رسیده کس نمی‏ داند

که نبود چاره ساز من سوای حضرت باقر

بگوشم هاتف غیبی سرود این نکته را دیشب

که باشد رخش دانش زیر پای حضرت باقر

چنان بگرفته علمش آفاق را یک سر

که پیچیده در این عالم صدای حضرت باقر

پیمبر گفت با جابر که خواهی دید باقر را

سلام از من رسان آنکه برای حضرت باقر

سوالاتی که از وی کرده دانشمند نصرانی

جوابش را شنید از گفته‏ های حضرت باقر

مسلمان گشت راهب ناگهان در محضر آن شه

منور شد دل او از ولای حضرت باقر

شد آسان وضع حمل گرگ وحشی بیابانی

به روی قله ی کوه از دعای حضرت باقر

بر ستاخیز اگر خواهی نجات از گرمی محشر

برو در سایه ظل همای حضرت باقر

فرد عاجز بود ز اوصاف بی پایان آن سرور

کمیت لفظ لنگ است از ثنای حضرت باقر

جلال و شأن و قدر آن امام پاک بازان را

نمی‏ داند کسی غیر از خدای حضرت باقر

(رضائی) ایستاده بر در دولتسرای او

چو سائل منتظر بهر عطای حضرت باقر

وبلاگ حیات المکتب الباقر -"سید عبدالحسین رضایی"


برچسب‌ها:
[ سه‌شنبه ٢ خرداد ۱۳٩۱ ] [ ٩:٠٦ ‎ب.ظ ] [ هم عهدان منتظر ] [ نظرات () ]
پاتوق عمارها ، اخبار ، صالحون