روزشمار ظهور

دلنوشته" ايام مذهبي‌ "

عید سعید قربان

بسم رب المهدی

ذی‌الحجه بسان همیشه بر خود می‌بالد. گویی سرزمین مکه خود را آذین می‌بندد برای پذیرایی از امان خود. چادرهای چشم انتظار عرفه به یاد مولای غریبشان برافراشته می‌گردند و منادی عشق آماده‌ی پذیرش قربانی. مسلمانان به رسم دیرینه، همپای با ابراهیم خلیل (ع) و اسماعیل ذبیح (ع)، به یاد حج‌الوداع نبی با دیدگان اشکبار از ذبح عظیم با توشه‌ی الهی آماده سفر گشتند.

انگار آسمان هم در انتظار بود تا اللهم لبیک.... زمینیان بی‌شنود لبیک یار نباشد و عرفه‌ی حاجیان بی‌ظهور او نماند. احرام‌شدگان هم عهد با یک‌دیگر راهی می‌شوند. تقویم عشق ورق می‌خورد و انگار کسی از درون فریاد بر می‌آورد ای صد دله؛ دل یک دله کن و همراه با زائران حریم الهی به میزبانی یگانه آسمان‌ها و زمین راهی شو.

عرفه؛ روز دعا و سرزمین عرفات موعد معرفت و آگاهی. ماندن برای تفکر و آماده شدن قلب. صحرای عرفات در انتظار ندای دلنشین قرآن« یوم ندعوا کل اناس بامامهم» و منتظران در امید پیوستن حقیقی به خیال یاران امام خویش.

مشعر؛ ورود به حرم الهی؛ وزش نسیم رأفت مولا و توشه‌گیری منتظران برای مبارزه‌ی فردا، تا گاه دریافت خلعت قبول.

منای عشق؛ شاهد آدمیانی آسمانی؛ که با مشت‌هایی پر از سنگ به جنگ با دشمنان خویش می‌شتافتند و قربانگاه، موعد گذشتن از تمنای دل در راه خواسته‌های دین می‌گردد. با فدا شدن نفس و تعلقات دنیایی به وسیله خنجر اراده و پیروزی در جهاد اکبر.

و دهم ذی‌الحجه، جلوه‌گاه تعبد و تسلیم ابراهیمیان حنیف، موسم رهایی و پیوستن و شاهد صدق در گفتار و کردار و ادعا در عمل، فصل قرب یافتن و عید به شکرانه پیروزی در میدان خودسازی، بارهایی از تعلقات در پیش پای اراده‌ی الهی و چه شیرین است هدیه الهی؛ در هنگامه‌ای که پاسخ چنین هستی بشارت دیدار یار و فبض حضور باشد. که زمینه‌سازان ظهور آن پارسایان استوار تنها مستحق چنین ارمغانند.

                                                                                                                                      به امید ظهور


برچسب‌ها: مناسبتی
[ سه‌شنبه ٢٥ آبان ۱۳۸٩ ] [ ۳:٢۳ ‎ب.ظ ] [ هم عهدان منتظر ] [ نظرات () ]
مرثیه بقیع

بسم رب المهدی

مرثیه می خواند دوباره بقیع . می خواند فصل غربت دیگر را . غربتی از یک مزار . مزاری از یک امام . و امامی که هفتمین معصوم است . همو که خداوند در آیه ی قرآن به وصفشان فرمود:" انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا "

فروغی از خاندان نبوت و کوچک ترین راوی کربلا . امامی غریب و غریبی امام که حاجیان گریه کن اویند در منا.

پایه گذار نهضت بزرگ علمی که جهان اسلام در ضیافت علمی او بر سر سفره ی معارف الهی اش حقیقت هایی یافت .

آری مسجد النبی و حرم رسول هنوز هم طنین صدای زیبایش را به خاطر دارد . و در حسرت خاطرات زیبایش در انتظار مدینه العلمی است که ذخیره ی الهی آن را به ظهور می رساند  .

او که مایه ی حیات جامعه ی انسانی است .  و آن گاه که بیاید دانایی و فرزانگی رابدیل جهل و نادانی می گرداندو جهان را از عقلانیت سرشار می کند.

وبقیع  چشم به خورشید دوخته است تا آن گاه که از افق مکه مکرمه طلوع نماید و قصه ی غربت را با او به سرانجام برساند.


برچسب‌ها: شهادت
[ شنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٩ ] [ ۱٠:٢۱ ‎ب.ظ ] [ هم عهدان منتظر ] [ نظرات () ]
یاجواد الائمه(ع)

بسم رب المهدی

( ما خاندانی هستیم که کوچکتران ما موبه مو از بزرگان ما ارث می برند.)

و چه زیبا میراث داری کرد در آن زمان که عقل گرایان افراطی( معتزله) بر طبل برتری می کوبیدند و دهن کجان روزگار کودکی اش را بهانه ای برای نپذیرفتن امامتش کرده بودند. تشنه ای از میراث علم قائم آل محمد را بر وجود آنان جاری کرد و آتش فتنۀ مأمون پرستان را خاموش کرد.

و با یادآور شدن( وَ اتَیناهُ الحُکمَ و سویّاً ) یحیی زمان شد. دستانش سخاوت را و جودش حاتم را خجلت زده کرده بود و چنان می بخشید که بخشش در پای باب المراد سائل نشینش پیشانی به خاک می سائید.

آن مولودی که پرخیرو برکت تر از او در میانن شیعیان زاده نشده بود محمد تقی بود چرا که تقوای پرهیزگاری اش شهرۀ شهر بود و نور خانۀ او و ظلمت سفره های مأمون آسمانیان را در تحیّر چیستی انسان مبهوت کرده بود.

او در مسیر امامت اولین کودکی بود که در سن 8 سالگی بار ولایت را به دوش کشیده وچنان با علم، شجاعت وحلم وتقوایش مسیر باطل گرایان را سد کرد که دیگر جایی برای انکار امامت فرزند 5 ساله اش مهدی باقی نماند.

آری آن پرستوی مهاجر سرانجام پس از سه روز مهمان نوازی کبوتران بغدادی آفتاب را از خجلت بیرون آورد ومهمان خاک شد تا میراث داری اش را با الهام از جدش حسین بن علی (ع) تکمیل کند و کاظمین محلی شود برای رسیدن به سرداب وصال.


برچسب‌ها:
[ یکشنبه ۱٦ آبان ۱۳۸٩ ] [ ۱٢:٠٧ ‎ق.ظ ] [ هم عهدان منتظر ] [ نظرات () ]
احادیثی از امام جواد(ع)

بسم رب المهدی

امام جواد ( علیه السلام ) :

" افضل اعمال شیعتنا انتظار الفرج "

برترین اعمال شیعیانمان ، انتظار فرج است .
( غیبت نعمانى ، ص 180 )

از امام جواد(ع) پرسیده شد: چرا او را قائم نامند؟ فرمود: چون پس از آن قیام کند که از یادها رفته است و بیش تر معتقدان به امامتش از مسیر اعتقادی خود برگشته اند. (شیخ صدوق، کمال الدین و تمام النعمه، ج 2، باب 39، ح12)

امام جواد علیه السلام در این باره می فرماید: «و از اصحابش سی صد و سیزده تن، به اندازه اصحاب بدر از دورترین نقاط زمین به گرد او فراهم آیند ... و چون این تعداد از اهل اخلاص برگرد او فراهم آیند ... و چون این تعداد از اهل اخلاص بر گرد او فراهم آیند، خدای متعال امرش را ظاهر سازد و چون عقد که عبارت از ده هزار نفر باشد، کامل شد، به اذن خداوند متعال قیام کند ... » از این بیان نورانی می توان استفاده کرد که جامعه انسانی آن گاه که توانست در درون خود، 313 انسان با ویژگی های متعالی تربیت نماید، لیاقت حضور در آن حکومت واحد جهانی را خواهد یافت و آن گاه که ده هزار انسان از خود گذشته نیز فراهم آمد، آن قیام جهانی آغاز می گردد .(شیخ صدوق، کمال الدین، ج 2، باب 37، ح 2)

امام جواد(ع): «هنگام ظهور حضرت، ندایی می آید که: ای ولی خدا! قیام کن و دشمنان خدا را به قتل برسان»(مکیال المکارم، سید محمدتقی موسوی اصفهانی، قم: ایران نگین، 1381، ج 2، ص 37)

حضرت «عبدالعظیم حسنی » از امام جوادعلیه السلام، از پدران بزرگوارش، از امیرمؤمنان ، علیه السلام، روایت می کند که فرمود:

«للقائم منا غیبة امدها طویل کانی بالشیعة یجولون جولان النعم فی غیبته یطلبون المرعی فلایجدونه الا فمن ثبت منهم علی دینه و لم یقس قلبه لطول غیبة امامه فهو معی فی درجتی یوم القیامة »

برای قائم ما غیبتی هست که مدت آن به درازا خواهد کشید، گویی شیعیان را با چشم خود می بینم که همانند گله بی صاحبی که در دشت و صحرا پراکنده شده به دنبال چراگاه بگردند، در غیبت او به جستجوی او می پردازند و او را نمی یابند. آگاه باشید که هر کس بر آیین خود استوار بماند و در اثر طول غیبت اماش دلش را قساوت نگیرد، روز قیامت در کنار من خواهد بود.(صدوق،محمدبن علی بن بابویه، همان ،ج 1، ص 303)


برچسب‌ها: شهادت
[ شنبه ۱٥ آبان ۱۳۸٩ ] [ ٦:٤۱ ‎ب.ظ ] [ هم عهدان منتظر ] [ نظرات () ]
ای خدایی که زمین را گستردی

بسم رب المهدی

روز بیست و پنجم ذیقعده، هم زمان با دحوالارض یعنی گسترش یافتن زمین است. در شب این روز نیز بر اساس روایتی از امام هشتم علیه السلام حضرت ابراهیم و حضرت عیسی علیهماالسلام به دنیا آمده اند. همچنین این روز به عنوان روز قیام امام زمان مهدی موعود(عج) معرفی شده است. نیز روز دحوالارض، جزء چهار روز معروفی است که روزه آن پاداش فراوان داشته و ثواب هفتاد سال روزه گرفتن دارد.«دَحو» به معنای گسترش است و بعضی نیز آن را به معنای تکان دادن چیزی از محلِ اصلی اش تفسیر کرده اند. منظور از دحوالارض (گسترده شدن زمین) این است که در آغاز، تمام سطح زمین را آب های حاصل از باران های سیلابیِ نخستین فراگرفته بود. این آب ها، به تدریج در گودال های زمین جای گرفتند و خشکی ها از زیر آب سر برآوردند و روز به روز گسترده تر شدند. از طرف دیگر، زمین در آغاز به صورت پستی ها و بلندی ها یا شیب های تند و غیرقابل سکونت بود. بعدها باران های سیلابی مداوم باریدند، ارتفاعات زمین را شستند و دره ها گستردند. اندک اندک زمین هایِ مسطح و قابل استفاده برای زندگی انسان و کشت و زرع به وجود آمد. مجموع این گسترده شدن، «دَحو الارض» نام گذاری می شود.زمین، گاهواره زندگی انسان و تمام موجوداتِ زنده است، که با تمام کوه ها، دریاها، درّه ها، جنگل ها، چشمه ها، رودخانه ها، معادن و منابع گران بهایش، نشانه ای از نشانه های آفریدگار به شمار می آید که آن را گسترانیده است. روز دحوالارض ـ روز گسترش زمین ـ روز بسیار مبارکی است و آداب و اعمال ویژه ای دارد؛ از جمله:

1. روزه داشتن که ثواب هفتاد سال عبادت را دارد.

2. احیا و شب زنده داری شب دحوالارض که برابر با یک سال عبادت است.

3. ذکر و دعا.

4. انجام غسل به نیت روزِ دحوالارض و نماز مخصوص آن.

در قرآن کریم به دحوالارض اشاره شده است. خداوند در آیه 30 سوره نازعات می فرماید: «و زمین را بعد از آن (آفرینش آسمان و زمین) گسترش داد». بر اساس نظر بیشتر مفسران، منظور از «دَحیها» در این آیه، همان دحوالارض است.یکی از برنامه های پیشنهادی در روز مبارک گسترده شدن زمین، خواندن دعای ویژه این روز است. در بخشی از این دعا، به مسئله دحوالأرض چنین اشاره شده است: «ای خدایی که خانه کعبه را گسترانیدی و دانه را شکافتی و سختی را برطرف ساختی، از تو می خواهم در این روز از روزهایت که حق آن را بزرگ نمودی، هر گرفتاری و مشکلی را برطرف سازی».


برچسب‌ها: مناسبتی
[ سه‌شنبه ۱۱ آبان ۱۳۸٩ ] [ ۸:٠٧ ‎ب.ظ ] [ هم عهدان منتظر ] [ نظرات () ]
منتظر بیا

بسم رب المهدی

    ای صاحب زمین و زمان، منتظر، بیا!

                                      ای جمعه خیز آینه ها در نظر، بیا!

    بی تو، لبی به سوی تبسم گشاده نیست

                                      چشمان خیس و خستۀ مردم گشاده نیست

    بی تو بهار بوی طراوت نمی دهد

                                      خود را به باغ خاطره عادت نمی دهد

    ای یکه تاز عرصۀ طاها، شروع کن!

                                      از مشرق تجلی ایمان، طلوع کن!


برچسب‌ها:
[ شنبه ۸ آبان ۱۳۸٩ ] [ ٧:٥٠ ‎ب.ظ ] [ هم عهدان منتظر ] [ نظرات () ]
پاتوق عمارها ، اخبار ، صالحون